Garmin GMR 1234 xHD3 12 kW Open-Array Radar with Pedestal – 4′ Array [K10-00012-26]
Description
GMR™ 1234 xHD3 4′ Open Array Radar & Pedestal – 12kW
SCAN WITH THE MAGNETRON POWER OF GARMIN OPEN-ARRAY RADAR
  • Up to 96-nautical mile range
  • Scan Averaging Technology
  • Improved Target-Size Processing
  • Split-Screen Dual-Range Display
  • 100-Knot Commercial Grade Wind Rating1
  • Quiet Open-Array Drive Motor
New Scan Averaging Technology
Angular Target-Size Adjustment
True Echo Trails
Dual Range with Overlay
Dynamic Auto Gain
Radar Overlay
See overlaid images on your chartplotter’s map screen (with appropriate sensors, sold separately).
High-Resolution Radar
Pick out targets at a distance, thanks to narrow horizontal beamwidth and high antenna gain.
Dual-Radar Support
This provides redundancy and allows each display unit to pull data from different sources.
Dynamic Sea Filter
Radar gain automatically adjusts sea clutter for calm, medium and rough sea conditions.
Auto Bird Gain
Locate flocks of birds at the water’s surface where baitfish are also likely to be found.
MARPA Target Tracking
Track up to 30 targets to help avoid collisions (with appropriate sensors, sold separately).
Guard Zone
Set the safety zone, and receive an alarm when an object enters the zone.
Range and Bearing Cues
Includes:
  • GMR xHD3 12 kW open array radar with 4’ antenna
  • Power cable (15 m/49.21 ft)
  • BlueNet™ network cable (15 meters)
  • BlueNet™ Network to RJ45 Adapter Cable
  • Mounting hardware kit and template
  • Installation instructions
Dimensions:
  • 4′ array – 1325 x 122 x 170 mm / 52.2″ x 4.8″ x 6.7″
  • Pedestal: 520 x 328 x 314 mm / 20.5″ x 12.9″ x 12.4″
Weight:
  • 4′ array and pedestal – 27.7 kg
Specifications:
  • Waterproof: IPX6
  • Max Wind Load: 80KT (100KT with optional voltage converter upgrade)
  • Antenna length: 48 in. (122 CM)
  • Rotation Speed (RPM): 24 and 48 RPM
  • Beam Width: 1.8° horizontal, 23° vertical
  • Maximum Range: 96 nautical miles
  • Minimum Range: 20 meters
  • Radar Type: Open-array
Electrical Features:
  • Power Input: 10-32 V DC
  • Power Consumption (Standby): 18 W
  • Typical Power Consumption, Transmitting (Normal mode): 70 W
  • Transmit Power: 12 kW
14-kW versions require optional equipment (sold separately) for 100-knot wind rating
Specifications:
  • Array Size (Inches): 48″
  • Power – Output: 12kW
  • Range – Max (Miles): 96nm
  • Box Dimensions: 8″H x 11″W x 56″L WT: 92.3 lbs
  • UPC: 753759309961
Explore more from our collection.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Garmin GMR 1234 xHD3 12 kW Open-Array Radar with Pedestal – 4′ Array [K10-00012-26]”