Dual Pro HF Eagle ES800 Series 24V Lithium Battery Charger (ES0800-24V003)
Description
HF Eagle ES800 Series 24V Single Lithium Charger
For Marine, Golf, Aerial, Emergency Services, Floor Scrubbers, and more.
Applications:
  • Floor Scrubbers: Rugged and Waterproof to work in any Janitorial/Industrial environment.
Features:
  • Portable and Onboard Options
  • Output: 800W – 24VDC @ 33.3A, 36VDC @ 22.48VDC, & 48VDC @ 16.7A
  • AC Universal Input (85-270 VAC 50/60HZ)
  • CAN Capable
  • PROView Link App Enabled to receive over-the-air updates and more
  • Dimensions: L10″ x W7.15″ x H4″
  • Weight: 11 LBS
  • Developed to be interleaved for higher output requirements
  • US Designed and Assembled
Quick Guide (pdf)
Explore more from our collection.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Dual Pro HF Eagle ES800 Series 24V Lithium Battery Charger (ES0800-24V003)”