DS18 HYDRO 10″ Neodymium Marine Tower Speakers with Passive Radiator, 1″ Driver, and RGB LED – 900W, Red Finish NXL-X10TPNEO/RD
Description
HYDRO 10″ Neodymium Marine Towers with Built-In Passive Radiator, 1″ Driver & RGB LED Lights – 900W – Red
Features:
  • Hydro 10-inch speaker with a built-in tweeter to blast the competition’s audio away.
  • Added passive woofer radiator for an added bass response along with amazing looks.
Technical Specifications:
  • Nominal Diameter – 10″
  • Nominal Impedance – 4 Ohms
  • RMS Power Handling – 300W
  • Max Power Handling – 900W
  • Frequency Response – 45Hz – 22KHz
  • Marine Grade Type – IP65 + UV Stable
  • Clamps – Die-Cast Adjustable (1″2″) w/360 Degree Rotation Mounting
  • Grill Type – ABS + 316 Stainless Metal Mesh
In the Box:
  • 1 Pair 10” Wakeboard Pod Tower Speaker
  • 1 Piece 6 mm Hex wrench Chromed
  • 1 Piece 4 mm Hex wrench Chromed
  • 1 Pair NBR Pad For 1” to 3“ Tube
  • 1 Pair Stainless Safety Rope
  • 1 Pcs Screw Fastening Glue
Specifications:
  • LED Lighting: Yes
  • QTY: Pair
  • Size: 10″
  • Watts Max: 900w
  • Watts RMS: 300w
Owner’s Manual (pdf)
Explore more from our collection.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “DS18 HYDRO 10″ Neodymium Marine Tower Speakers with Passive Radiator, 1″ Driver, and RGB LED – 900W, Red Finish NXL-X10TPNEO/RD”