Balmar XT-CR-250-K6 Alternator Kit – 250A, 12V, 3.15-Inch Dual-Foot Saddle, K6 Pulley, Regulator & Sensor
Description
Alternator 250 AMP Kit 12V 3.15″ Dual Foot Saddle K6 Pulley Regulator & Temp Sensor
Kit Includes: XT-CR-250-K6 Alternator, MC-618 Regulator, Temperature Sensors & Mounting Hardware
XT Series Alternator: 250A, 12V, Saddle Mount (Dual Foot), 3.15in, K6 Serpentine Pulley, Case Ground
4″ J-180-Style Mounting;  Typical for Caterpillar, Cummins, Detroit Diesel & John Deere Engines
Specifications:
  • Amperage: 250A
  • Voltage: 12v
  • Box Dimensions: 11″H x 11″W x 14″L WT: 21 lbs
  • UPC: 676205503518
Brochure (pdf)
Explore more from our collection.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Balmar XT-CR-250-K6 Alternator Kit – 250A, 12V, 3.15-Inch Dual-Foot Saddle, K6 Pulley, Regulator & Sensor”