Arco Marine Zeus A275L N62 Alternator with Terminal Block – 12V, 49K6 [A275L-12-N62-EX-49K6]
Description
Zeus A275L N62 Alternator with Terminal Block
The highest power output alternator in its size/class.
Features:
  • Engineered for High Energy Production.
  • Suitable for Marine, RV, Military, and Commercial applications.
  • Rapidly charges large battery banks.
   – Heat shedding coatings
   – Rectifier located on housing exterior
   – Dual cooling fans
   – OEM Components
  • It is optimized for performance at idle speeds.
  • Reduces the need for a generator by creating additional power with your engine.
  • SAE J1171 Certified.
  • Made in the U.S.A.
Technical Specifications:
  • Voltage – 12v
  • Field Type – P
  • Rotor Poles – 16
  • Stator Size – 138mm
  • Frame Size – Large
  • Weight – 14.9 lbs/6.7 kg
  • Output Voltage – 14.1v (Default)
  • Finish – (Black) Cerakote or E-coating
  • Cut-In RPM – 1,061 Alternator RPM
  • Maximum Alt RPM – 19,000
  • Battery Post – M8 Thread Post, Side Mount
  • Standard Pulley – 49K6 (6-groove, 49mm)
  • Pulley Mount – 17mm diameter shaft, 25mm long, threaded M17 x 1.5
  • Pulley Hardware – M17 x 1.5 x 24mm nut, w/ 18mm ID x 29mm OD washer (Included)
  • Diodes – 6 positive, 6 negative, 50A Rated, Avalanche
  • Max Output (Cold, 9,000 RPM) – 311 Amps
  • Sustained Cruising Output (Hot, 6,000 RPM) – 227 Amps
  • Sustained Idle Output (Hot, 3,000 RPM) – 198 Amps
  • Max Continuous Operating Temperature – 110°C / 230°F
Mounting Application:
Quick Guide (pdf)
Brochure (pdf)
Explore more from our collection.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Arco Marine Zeus A275L N62 Alternator with Terminal Block – 12V, 49K6 [A275L-12-N62-EX-49K6]”