BI-1203-3A Battery Isolator – 120A – 1 Alternator, 3 Battery
The Arco Marine BI-1203-3A is an inboard/outboard battery isolator that can handle 1 alternator, 3 batteries, and 120A max. Rated for use with 10 to 350-amp alternators on 12, 24, or 32-volt negative ground systems.
*Includes exciter terminal
Features:
- 1 alternator, 3 batteries, 120A max
Quick Guide (pdf)
Explore more from our collection.
![Arco Marine Bi-1203-3A Battery Isolator - 120A - 1 Alternator, 3 Battery [Bi-1203-3A] 1](https://automotivecenter.shop/wp-content/uploads/2026/05/arco-marine-bi-1203-3a-battery-isolator-120a-1-alternator-3-battery-bi-1203-3a-1.webp)
![Egis M-Series 300A Dual Circuit Battery Switch W/Combine Battery Switch [2311] 1](https://automotivecenter.shop/wp-content/uploads/2026/05/egis-m-series-300a-dual-circuit-battery-switch-w-combine-battery-switch-2311-1.webp)
![Pro-Guide 2 Bank On-Board Battery Charger - 12V - 10-Amp [Pgc-210] 1](https://automotivecenter.shop/wp-content/uploads/2026/05/pro-guide-2-bank-on-board-battery-charger-12v-10-amp-pgc-210-1-01.webp)
![Pro-Guide 3 Bank On-Board Battery Charger - 12V - 30-Amp [Pgc-310] 1](https://automotivecenter.shop/wp-content/uploads/2026/05/pro-guide-3-bank-on-board-battery-charger-12v-30-amp-pgc-310-1-01.webp)