Analytic Systems IP66-Rated 24V DC-DC Converter – 10A Output, 30–80V Input, Rugged Waterproof Housing [VCH10W-24]
Description
Waterproof IP66 DC Converter 10A, 24V Out, 30-80V In, Ruggedized
The unit has reverse input protection, output current limiting and output over-voltage protection.
Features:
  • Watertight O-ring sealed and EMC gasketed enclosure
  • MIL connectors
  • ‘Output ON’ and ‘Overload’ LED indicators
  • Compact size and easy mounting
  • Up to 80V input
  • Heavy duty ruggedization with wide temperature range
  • Paralleling diodes
  • Custom output voltages available
  • Two year warranty (parts and labor)
Specifications:
  • Charger Input – Voltage: 30-80 VDC
  • Charger Output – Amps: 10 Amp
  • Charger Output Voltage: 32v
  • Box Dimensions: 5″H x 8″W x 10″L WT: 2.05 lbs
Explore more from our collection.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Analytic Systems IP66-Rated 24V DC-DC Converter – 10A Output, 30–80V Input, Rugged Waterproof Housing [VCH10W-24]”