Analytic Systems IBC320-12 Intelligent 12V Battery Charger
Description
IBC320-12 Battery Charger
The IBC series chargers are fully Digital Signal Processor controlled and feature Universal Input Voltage from 85 to 265 VAC at 50 or 60 Hz with Active Power Factor Correction for the most efficient use of AC power.
Features:
  • Digital Signal Processor controlled
  • Computer programmable
  • Temperature compensation
  • Easy connection for one or two battery banks
  • Universal worldwide AC input
  • Simple front panel controls
  • Digital Display of Voltage and Current (lengthens chassis)
  • High Vibration Rugged Duty
  • Dry Contact Output Fail Relay
  • Carrying Handle
  • Canbus / RS232 / Remote Control port
  • Five year parts and labour warranty
Quick Guide (pdf)
Explore more from our collection.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Analytic Systems IBC320-12 Intelligent 12V Battery Charger”