Analytic Systems Dual-Bank 12V AC Battery Charger – 20A, 110V Input, Built-in Digital Volt/Ammeter [BCA310V-110-12]
Description
AC Charger 2-Bank 20A 12V Out, 110VAC In, with Digital Volt/Amp Meter
The traditional BCA310 series chargers feature 300 watts of precision charging power for 1, 2 or 3 banks of batteries at 12, 24, 32, 36, 48 or 72(rail) volts DC. Models are available to operate from 110 or 220 volts AC at 50, 60 or 400 Hz.
Features:
  • 300 watts of charging power
  • One, two or three bank charging
  • Temperature compensation
  • Manual equalization mode
  • Two or three stage charging profiles
  • Low EMI
  • 110 and 220 VAC inputs
  • Adjustable float voltage
  • Three year parts and labor warranty
Specifications:
  • Charger Input – Voltage: 110v
  • Charger Output – Amps: 20a
  • Charger Output Voltage: 12v
  • Charging Banks: 3
  • Portable: No
  • Box Dimensions: 7″H x 13″W x 16″L WT: 9.85 lbs
Explore more from our collection.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Analytic Systems Dual-Bank 12V AC Battery Charger – 20A, 110V Input, Built-in Digital Volt/Ammeter [BCA310V-110-12]”