Airmar DT820BV-235-N2 235 kHz Tilted Element Smart Transducer – 20° Bronze Housing, NMEA 2000 Ready
Description
Airmar DT820BV-235-N2 235 kHz Low Profile Tilted Element™ Smart™ Sensor 20° Tilt Bronze NMEA 2000
Airmar has taken its proven Tilted Element™ and broadband technologies and applied them to its leading line of Smart™ Sensors. The DT800 is a low-profile, retractable, thru-hull sensor that computes accurate depth and temperature data and sends it to any NMEA 0183 or NMEA 2000® display. The DT800 operates at a frequency of 235 kHz and can run simultaneously with other Airmar 50/200 kHz transducers on-board with no interference. The broadband ceramic delivers depth readings to 183M (600′), as well as accurate shallow-water readings in as little as 500 mm (1.6′).
Smart™ Sensor Features
  • Enhanced depth performance
  • Maximum Depth Range: 180M (594′)
  • Minimum range 0.5M (1.6′)
  • Urethane face provides better sensitivity
  • Excellent high-speed performance
  • Fixed 20° tilt for 16° to 24° deadrise
  • Fixed 12° tilt for 8° to 15° deadrise
  • Fixed 0° tilt for 0° to 8° deadrise
  • NMEA 2000 output
  • 100 W RMS power
  • Frequency: 235 kHz
  • Cone: 12°
  • All models have depth and temperature
  • 235 kHz eliminates interference with fishfinders
  • Retractable insert provides ease of serviceability
  • Usable Shaft Length: 57mm (2.25″)
  • .6M(19.8′) NMEA 2000® devicenet cable and connector
  • 51mm (2″) housing
  • Blanking plug included
  • Accommodates maximum hull thicknesses 54mm (2-1/8″)
  • Accommodates minimum hull thicknesses 6.3mm (0.25″)
Specifications:
  • Temperature: Yes
  • Box Dimensions: 4″H x 8″W x 10″L WT: 3.8 lbs
Explore more from our collection.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Airmar DT820BV-235-N2 235 kHz Tilted Element Smart Transducer – 20° Bronze Housing, NMEA 2000 Ready”