Description
Style 396-1 VHF 3dB
Center-fed 1/2-wave coaxial sleeve
Outstanding, basic 3dB antenna designed to reduce signal fading in rough seas. This is probably the most widely used antenna on Coast Guard vessels.
- Brass and copper elements
- Chrome-plated brass ferrule with standard 1-14 thread
- Includes 15′ RG-58 cable and a PL-259 connector
- Suggested mount: Style 4187 Ratchet Mount
- One section
Technical Specifications:
| Frequency: | VHF Marine band |
| Bandwidth: | (within 2.0:1 SWR): 5 MHz |
| SWR: | 1.5:1 at 156.8 MHz |
| Impedance | (Ohms): 50 |
| Gain: | 3 dB |
| Max Input (Watts): | 50 |
| DC Ground: | NO |
| Termination: | 15′ RG-58 cable |
| Height (feet): | 5 |
| Polarization: | Vertical |
| Radiation pattern: | Omni-directional |
Specifications:
- Antenna Band: VHF
- Color: White
- Construction: Fiberglass
- Ferrule Type: Chrome Plated
- Length (Inches): 60″
- Box Dimensions: 3″H x 3″W x 63″L WT: 2.9 lbs
- UPC: 719441100018
Quick Guide (pdf)
Explore more from our collection.
![Shakespeare 396-1 5' Vhf Antenna [396-1] 1](https://automotivecenter.shop/wp-content/uploads/2026/05/shakespeare-396-1-5-vhf-antenna-396-1-1-01.webp)
![Shakespeare 396-1 5' Vhf Antenna [396-1] 2](https://automotivecenter.shop/wp-content/uploads/2026/05/shakespeare-396-1-5-vhf-antenna-396-1-2-02.webp)
![Scout 8' Quickfit White Vhf Antenna W/5M Cable + Fme Quick 6 Foam Filled 6Db Solid Brass Copper Element [Pf An Nvhf00040t] 1](https://automotivecenter.shop/wp-content/uploads/2026/05/scout-8-quickfit-white-vhf-antenna-w-5m-cable-fme-quick-6-foam-filled-6db-solid-brass-copper-element-pf-an-nvhf00040t-1-01.webp)
![Scout 3' Stainless Vhf Whip 3Db W/Bracket F/Sailboats - No Cable [Pf An Nvhf00012t] 1](https://automotivecenter.shop/wp-content/uploads/2026/05/scout-3-stainless-vhf-whip-3db-w-bracket-f-sailboats-no-cable-pf-an-nvhf00012t-1-01.webp)
![Scout Titan Series 4' Black Am/Fm Antenna Fiberglass [Pf An Namfm012t] 1](https://automotivecenter.shop/wp-content/uploads/2026/05/scout-titan-series-4-black-am-fm-antenna-fiberglass-pf-an-namfm012t-1-01.webp)
Reviews
There are no reviews yet.