Description
Shakespeare Style 5241-R VHF Marine
36″ LENGTH 3dB
LOW PROFILE END-FED 1/2-WAVE WITH HEAVY-DUTY WHIP
The perfect choice for bass boats, center console fishing boats, or any vessel where compact size is most important. Comes with a heavy-duty stainless steel whip for extra stability at high speeds. Chrome plated brass canister minimizes de-tuning.
- Sealed, tin-plated copper wire coil
- Requires mount with center hole for passage of the supplied 15′ RG-58 cable.
- PL-259 connector included
- Stainless steel whip (36″)
- Suggested mount: Shakespeare Styles 4187, 4188-S, or 4190 Ratchet Mounts
- Shakespeare Limited Warranty: 2 years
Technical Specifications:
| Frequency: | VHF Marine Band |
| Bandwidth: | 7 MHz |
| SWR: | 1.5:1 at 156.8 MHz |
| Radiation pattern: | Omni-directional |
| Gain: | 3 dB |
| Max Input (Watts): | 50 watts |
| DC Ground: | YES |
| Height (feet): | 3 |
| Polarization: | Vertical |
Specifications:
- Antenna Band: VHF
- Color: Stainless
- Construction: Stainless Steel
- Length (Inches): 36″
- Box Dimensions: 3″H x 3″W x 40″L WT: 2.5 lbs
- UPC: 719441100452
Quick Guide (pdf).embed-container { position: relative; padding-bottom: 56.25%; height: 0; overflow: hidden; max-width: 100%; } .embed-container iframe, .embed-container object, .embed-container embed { position: absolute; top: 0; left: 0; width: 100%; height: 100%; }
Explore more from our collection.
![Shakespeare 5241 3' Vhf Antenna [5241-R] 1](https://automotivecenter.shop/wp-content/uploads/2026/05/shakespeare-5241-3-vhf-antenna-5241-r-1-01.webp)
![Shakespeare 5241 3' Vhf Antenna [5241-R] 2](https://automotivecenter.shop/wp-content/uploads/2026/05/shakespeare-5241-3-vhf-antenna-5241-r-2-02.webp)
![Digital Yacht Vhf Heliflex Antenna 162Mhz - 15Cm [Zcomha156] 1](https://automotivecenter.shop/wp-content/uploads/2026/05/digital-yacht-vhf-heliflex-antenna-162mhz-15cm-zcomha156-1.webp)
![Kvh Tv1 Dome Top W/Labels Mounting Hardware *Base Not Included [S72-0636-01] 1](https://automotivecenter.shop/wp-content/uploads/2026/05/kvh-tv1-dome-top-w-labels-mounting-hardware-base-not-included-s72-0636-01-1.webp)
![Digital Antenna 758-Mw-S 8' 8' 6Dbi Gain Advanced Multi-Band Marine Antenna [758-Mw-S] 1](https://automotivecenter.shop/wp-content/uploads/2026/05/digital-antenna-758-mw-s-8-8-6dbi-gain-advanced-multi-band-marine-antenna-758-mw-s-1.webp)
Reviews
There are no reviews yet.